top of page

Patatesli Poğaça

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Adana Usulü Patatesli Poğaça Tarifi
Tepe Catering usulüyle size ilk görüşte âşık olacağınız, ilk dokunuşta vazgeçilmez sayacağınız ve ilk ısırışta bir daha onsuz asla yapmam diyeceğiniz kadar iddialı bir poğaça tarifi geliyor.

İçindekiler

Tepe Catering Adana Usulü Patatesli Poğaça İçin Malzemeler

· 2 su bardağı süt

· 1 su bardağı su

· 1 su bardağı sıvı yağ

· 3 yemek kaşığı şeker

· 1 paket yaş maya(42gr)

· 2 yumurta(beyazı içine sarısı dışına)

· 1. 5 tatlı kaşığı tuz

· Alabildiği kadar un(yaklaşık 8-9 su bardağı)


İçi için:

Patates harcı


Üzeri için:

· Yumurta sarısı

Yapılışı;

Tepe Catering Adana Usulü Patatesli Poğaça Nasıl Yapılır?


Ilık su, süt, şeker ve mayayı derin bir Tepe Catering kabına koyup, karıştırarak biraz beklenir. Sonra sıvı yağ, şeker, tuz, yumurtanın beyazları koyup karıştırılır. Un yavaş yavaş eklenip yoğurulur. Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edilir. Ardından hamur yaklaşık 45 dakika mayalandırılır. Mayalanan hamurun üzeri açılır, tekrar yoğurularak havası alınır.

Elimize hamur yapışmaması için, elimizi sıvı yağa batırılır.

Hamurdan Adana Yemekçilik firmamız hijyen koşullarında mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp ortasına hazırladığımız patates harcından koyup tekrar yuvarlayarak tepsiye dizilir. Diğer hamurları da aynı şekilde hazırlayarak tepsi mayası için 10 dakika bekletilir. Mayası gelen poğaçaların üzerine yumurta sarısı sürerek 180°fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 25 dakika pişirilir. Dilerseniz Tepe Catering usulü poğaçalarınızın üzerine susamda serpebilirsiniz. Sürenin sonunda pişen zeytinli poğaçalarımız servise hazır.

bottom of page