top of page

Etli Biber Dolma

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Adana Usulü Etli Biber Dolma Tarifi
Yaz aylarının en sevileni olan biber dolması herkesin beğenerek yediği bir yemek. Tepe Catering müşterilerininse yazın favorilerinden. En az zeytinyağlısı kadar lezzetli olan kıymalı biber dolması yanında birde yoğurt olunca hiç bitmesin isteniyor. O ana yemeklerinizde tek başına olsa da dert değil, lezzeti ile herkesi etkisi altına alacaktır zaten.
Kıymalı biber dolmasını daha önce hiç yapmamışsanız ve nasıl yapılıyor? Diye merak ediyorsanız buyurun Tepe Catering Adana farkıyla nasıl yapılıyor bir bakalım. Mükemmel sonuçlar alacağınız kıymalı biber dolması tarifimizi denemeyi unutmayın. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

İçindekiler

Tepe Catering Adana Usulü Etli Biber Dolma İçin Malzemeler


· 15-16 adet orta boy dolmalık biber

· 2 orta boy kuru soğan

· 150 g kıyma

· 2 adet domates

· 1,5 su bardağı pirinç

· 1 yemek kaşığı salça

· Pul biber

· Karabiber

· Tuz

· Maydanoz

· 2 yemek kaşığı sıvı yağ


Dolmaların ağız kısmını kapatmak için:

· 1 adet domates


Sosu için:

· 1 yemek kaşığı salça

· Sıcak su

Hazırlanışı;

Tepe Catering Adana Usulü Etli Biber Dolma Nasıl Yapılır?


Biberlerin kapakları çıkartılarak içleri boşaltılır. Tepe Catering hijyenik koşullarında yıkanır ve suyu süzülmesi için süzgece alınır. Tencereye sıvı yağ alınarak küçük küçük doğranmış soğan hafif kavrulur. Üzerine Adana yemekçilik firmamız kasaplarından temin edilen kıyma ilave edilerek suyunu salıp rengi dönene kadar kavrulmaya devam edilir. Kabuklarını soyduğumuz küçük doğradığımız domatesler eklenir ve 3-4 dk. Kavrulur.

Tepe Catering Adana köy salçası, pul biber, karabiber, tuz ilave edilerek karıştırılır.

Son olarak yıkanmış ve suyu süzülmüş pirinç ile kıyılmış maydanoz eklenerek karıştırılır, bekletmeden ocaktan alınır. Biberlerin içleri doldurularak üzerlerine domates ile kapak yapılır ve tencereye dizilir. Sos için salça sıcak su ile çözdürülür. Dolmaların üzerlerinden gezdirerek tencereye dökülür. Dolmaların yarısını geçecek kadar sıcak su ilave edilerek kapağı kapatılır ve orta ateşteki ocağa alınır. Biberler ve pirinçler pişene kadar pişirilir. Tepe Catering usulü etli biber dolması hazır afiyet olsun.


bottom of page