top of page

Elbasan Tava

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Usulü Elbasan Tava Tarifi
Tarihin çeşitli dönemlerinde farklı kültürlere tanıklık etmiş coğrafyamız sayesinde, Tepe Catering olarak mutfak kültürümüz de aynı ölçüde geniş. Doğu bölgelerimizde, doğu kültüründen ilham alıp, daha baharatlı, bakliyatı, salçalı yemekler yapılırken; batıda Balkanlardan ve Akdeniz mutfağından esintiler görmek mümkün. Elbasan tava da kökenleri Trakya'ya dayanan, Osmanlı saray mutfağına kadar izi sürülebilen tarihi bir Tepe Catering Adana yemeği.
İçerisinde bol süt ürünü bulunan yemeklerin daha çok Balkanlardan mutfağımıza geçtiği söylenir. Elbasan tavanın da içerisindeki yoğurt miktarını göz önünde bulundurursak Balkan mutfak kültürünün etkilerini yoğun bir şekilde taşıdığını söyleyebiliriz. Tadı farklı, sofradakilere kendilerini bir saraylı gibi hissettirebileceğiniz özel bir Tepe Catering yemeği.

İçindekiler

Tepe Catering Usulü Elbasan Tava Tarifi


Malzemeler

· 4 yemek kaşığı tereyağı

· 2 yemek kaşığı sıvı yağ

· 800 gram kuzu kol

· 10 adet arpacık soğan

· 2 çay kaşığı tuz (azaltıp arttırılabilir)

· 2 su bardağı yoğurt

· 3 adet yumurta sarısı

· 3/ su bardağı un

· 2 diş sarımsak

· 1 çay kaşığı kekik (arzuya göre)

· 1 çay kaşığı kuru reyhan (arzuya göre)

· 1 tatlı kaşığı kırmızıbiber


Terbiyesi İçin:

· 2 su bardağı süzme yoğurt

· 3 adet yumurta sarısı

· 4 yemek kaşığı sıvı yağ

· 3 yemek kaşığı un

· 1 çay kaşığı Tuz

· 1çay kaşığı karabiber

· 1çay bardağı su

Yapılışı;

Tepe Catering Usulü Elbasan Tava Tarifi


Tepe Catering köy tereyağı ve sıvı yağı bir tencerede kızdırın, Adana yemekçilik firmamız kasaplarının ellerinden olan etleri tencereye alın ve yüksek ateşte arkalı önlü mühürleyin. Etler mühürlendikten sonra arpacık soğanlarını ekleyin. 2-3 dakika sonra tuzu ve üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyin. Altını kısın, etleriniz iyice yumuşayana kadar yaklaşık 1 saat pişirin.

Etler pişerken yoğurt, yumurta sarıları, un, tuz, karabiber ve suyu bir kapta karıştırın. Sürenin sonunda pişen etleri ve arpacık soğanlarını bir fırın kabına dizin. Fırınınızı 180 derecede ısıtın. Karışımı, fırın kabının içerisindeki etlerin üzerine dökün. Yemeği fırına verin ve üzeri kızarana kadar, yaklaşık 25 dakika pişirin. İşte Tepe Catering Adana usulü Elbasan tavanız hazır. Afiyet olsun

bottom of page