top of page

İç Pilav

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Adana Usulü İç Pilav Tarifi
Pilav sevenlerin ondan uzak duramayacağı, içerisindeki kuş üzümleri ile daha da lezzetlenen Tepe Catering usulü iç pilav tarifini sizlerle paylaşıyorum. İçerisindeki dolma fıstığı, ciğerleri ve baharatların ona çok yakıştığını düşünüyorum.

İçindekiler

Tepe Catering Adana Usulü İç Pilav İçin Malzemeler

· 250 gr kuzu ciğeri (veya tavuk ciğeri)

· 1,5 su bardağı pirinç

· 1 adet orta boy soğan

· 1 çorba kaşığı dolma fıstığı

· 2,5 çorba kaşığı kuş üzümü

· 1 çay kaşığı dolma baharı (tepeleme)

· 1 çay kaşığı tarçın (tepeleme)

· Yarım çay kaşığı karabiber

· 1 çay bardağı zeytinyağı + 2 kaşık zeytinyağı

· 2,5 su bardağı sıcak su

· Tuz

Yapılışı;

Tepe Catering Adana Usulü İç Pilav Nasıl Yapılır?


Ciğerimizi tavla zarının 2 katı büyüklüğünde doğrayalım. (Pilavımız da dişe dokunur büyüklükte seviyoruz ciğeri, arzuya göre daha küçük küp hale getirebilirsiniz) Pirinci sıcak suda ıslatalım. Soğanı Tepe Catering hijyenik koşullarında yıkadıktan sonra yemeklik küp doğrayalım. Zeytinyağının yarısını pilav tencerenize alın. Soğanları ekleyerek yağınızı yakmadan pembeleşinceye kadar kavurun. Dolma fıstığını da ekleyerek kavurmaya devam edin. Rengi dönmeye yakın Adana yemekçilik firmamızın taze ciğerlerini ekleyin.


Tüm malzememizi, 3-4 dk. Orta hararetteki ateşte kavuralım. Yıkayıp süzdüğümüz pirinci ekleyelim. Kavurmaya devam ettiğimiz pirince dolma baharı, karabiber ve tarçını ekleyelim. Kavurma işlemimiz bitince kuş üzümünü ekleyin. Sıcak suyumuzu eklediğimizde, kalan zeytinyağı ve tuzu da en son ekleyip, İç pilavımızı önce harlı ardından kısık ateşte alalım.

Suyunu çektirdiğiniz pilavı, 20-30 dk. Sofra bezine bohçalayarak, demlendirin. İşte enfes Tepe Catering usulü iç pilavımız hazır. Afiyet olsun.


bottom of page