top of page

Patlıcanlı Pirinç Pilavı

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Adana Usulü Patlıcanlı Pirinç Pilavı Tarifi
Bulunduğu her menüye ağırlık katan, sofraları taçlandıran pirinç pilavını her defasında aynı şekilde yapmak istemeyenler için öneri olabilecek Tepe Catering usulü patlıcanlı pirinç pilavı tarifini sizlerle paylaşıyorum. Yapımı oldukça kolay patlıcanlı pilav tadan herkesten geçerli not alacaktır. Sizler de sade pilavdan sıkıldıysanız patlıcanla pilavınızı şenlendirebilirsiniz. Hadi gelin tarifin yapılışına geçelim.

İçindekiler

Tepe Catering Adana Usulü Patlıcanlı Pirinç Pilavı İçin Malzemeler· 2 adet kemer patlıcanı

· Patlıcanları kızartmak için sıvı yağ

· 2 yemek kaşığı tereyağı

· 2 yemek kaşığı sıvı yağ

· 2 su bardağı pilavlık pirinç

· 3 su bardağı sıcak su

· 1 adet kuru soğan

· 1 adet domates

· Tuz

· Karabiber

· 1 avuç dolmalık fıstık

· Dereotu

Yapılışı;

Tepe Catering Adana Usulü Patlıcanlı Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?


Patlıcanlı pilav yapmak için öncelikle patlıcanlar Tepe Catering hijyenik koşullarında yıkanır, çizgili soyularak küp küp doğranır ve tuzlu suda 20 dk. Kadar bekletilerek tekrar kurulanır. Bol kızgın yağda patlıcanlar kızartılır ve fazla yağı çektirilir.

Diğer taraftan bu işlemler yapılıncaya kadar başka bir kabın içerisinde pirinçler tuzlu ılık suda beklemeye bırakılır. Daha sonra pilav tenceresine Adana yemekçilik firmamızın köy tereyağı ve sıvı yağ alınır. Küçük küçük yemeklik doğranan soğan eklenerek hafifçe kavrulur.


1 avuç kadar dolmalık fıstık da eklenerek kavrulur. Domatesin kabuğu soyularak rendelenir ve kavrulan soğanlara ilave edilir. Güzelce yıkanıp suyu süzülen pirinçler eklenir ve kavurmaya devam edilir. Son olarak kızarmış patlıcanlar, tuz ve karabiber eklenir, 3 su bardağı sıcak su eklenip tencerenin kapağı kapatılır.

Önce yüksek ateşte, suyunu çekmeye başlayınca kısık ateşte pişmeye bırakılır. Pilav suyunu tamamen çekince ocaktan alınır ve demlenmesi için kapağın altına bir peçete serilerek dinlenmeye bırakılır. İşte Tepe Catering Adana usulü patlıcanlı pirinç pilavı hazır afiyet olsun.

bottom of page