top of page

Peynirli Tepsi Böreği

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Adana Usulü Peynirli Börek Tarifi
Sabah kahvaltılarının, çay saatlerinin hatta gün sofralarının vazgeçilmezidir Tepe Catering börekleri. Sıcacık bir çay yanına çok yakışırlar. Yemesi kadar yapması da zevklidir onları. Tek tek serilen yufkaların üzerine önce sosunu sürer daha sonra iç harcını yerleştiririz. Bir sürüde çeşidi vardır. Bugün Tepe Catering Adana farkı ile peynirli tepsi böreği yapacağız.

İçindekiler

Tepe Catering Adana Usulü Peynirli Börek İçin Malzemeler

· 6 adet yufka


İçi için:

· Peynir

· Maydanoz


Böreğin sosu için:

· Yarım su bardağı eritilmiş tereyağı

· 1 su bardağı sıvı yağ

· 1 su bardağı süt

· 1 adet yumurta

Yapılışı;

Tepe Catering Adana Usulü Peynirli Börek Nasıl Yapılır?


İlk olarak böreğin özel Tepe Catering sosu hazırlanır. Bunun için; uygun bir karıştırma kabına süt, sıvı yağ, eritilmiş tereyağı ve yumurta alınarak karıştırılır. Daha sonra fırın tepsisi üzerine 1 tane yufka açılır. Hazırlanan sostan yufkanın üzerine sürülür. Bir yufka parçalara ayrılarak tepsiye serilir. Üzerine birkaç çeşit peynir ve maydanozdan oluşan iç harçtan konur. Peynirli katlara sos dökmüyoruz. Özetle bir kat peynirli bir kat soslu olacak şekilde Adana Tepe yemekçilik tarzıyla yufkalar diziliyor.

Börek dilimlenir ve kalan sosun tamamı böreğin üzerine gezdirilir, her yerinin ıslanması sağlanır. Üzerine susam serpilerek sonrasında 180 derece fırında altı üstü kızarana kadar yaklaşık 40 dakika pişirilir. İşte Tepe Catering usulü peynirli börek hazır. Afiyet olsun.

bottom of page