top of page

Aşure

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Adana Usulü Aşure Tarifi
Bolluk bereketin, birliğin, beraberliğin, dayanışmanın simgesidir. Aşure Ana malzeme olarak buğday, pirinç, kuru fasulye, nohut, şeker ve su kullanılır. Sonrası yöreden yöreye hatta evden eve değişiklik gösteriyor. Tepe Catering usulü Aşure tarifimde detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun, Allah kabul etsin.

İçindekiler

Tepe Catering Adana Usulü Aşure İçin Malzemeler


· 2 su bardağı aşurelik buğday · 2 yemek kaşığı pirinç · 2 su bardağı haşlanmış nohut · 2 su bardağı haşlanmış fasulye · 150 gram kuru kayısı · 150 gram kuru incir · 150 gram kuru üzüm · 1 su bardağından biraz az fındık · 2 litre su (buğdayları pişirmek için) · 4 litre sıcak su (su azaldıkça eklemek için) · 1 tatlı kaşığı karanfil · 1 çay bardağı su (karanfili kaynatmak için) · 1,5 su bardağı sıcak süt · 3 su bardağı toz şeker · 1 fiske tuz · 1 fiske karabiberYapılışı;

Tepe Catering Adana Usulü Aşure Nasıl Yapılır?


İlk olarak nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayalım. Buğdayı Tepe Catering hijyen koşullarında yıkayıp, tencereye alalım, üzerine kaynar su ekleyip 10 dk. Kaynatalım. Çıkan sarı suyu süzelim. Aynı işlemi bir kez daha yapalım ve suyunu süzelim. Daha sonra üzerine 2 litre kadar su ekleyip, 50 dk. Kadar buğdayı kaynatalım. Adana yemekçilik firmamız tarafından mevsiminde taze taze toplanıp kurutulan Kuru kayısı ve kuru inciri küçük küçük doğrayalım. Ardından doğradığımız bu meyveleri ve kuru üzümü geniş bir kâseye alarak üzerine sıcak su ekleyelim ve bekletelim. Arada gerektikçe sıcak su eklemeyi ihmal etmeyin. Suyu azalan buğdaylarımıza biraz daha sıcak su ekleyelim.


Yaklaşık 50 dakika kadar kaynattığımız ve yumuşayan buğdaya Tepe Catering hijyen koşullarında yıkanmış pirinç, pişmiş nohut, haşlanmış fasulye, küçük doğranmış kayısı, incir ve kuru üzümünde suyunu süzerek ekleyelim ve 15 dk. Kadar kaynatalım. Küçük bir cezve içerisine karanfil alalım ve suyu da ekleyerek 10 dakika kadar kaynamaya bırakalım.

Bu sırada suyu azalan buğdaylarımızın üzerine tekrar sıcak su ilave edelim. Son olarak süzgeçten geçirdiğimiz karanfil suyu, fındık, sıcak süt, şeker, isteğe bağlı tuz, karabiber ekleyerek karıştıralım ve yaklaşık 15-20 dk. Daha kaynatalım. Hazırladığımız aşuremizi tek tek cam kâselere bölüştürelim. Biz bu ölçüler ile 15 kâse aşure elde ettik. Aşure kâselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz. Tepe Catering usulü aşure hazır. Afiyet olsun.

bottom of page