top of page

Yassı Kadayıf

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Adana Usulü Yassı Kadayıf Tarifi
Antalya yöresinde çok sevilen ve tüketilen Arap kadayıfı Türkiye'nin bazı bölgelerinde “Taş kadayıf” ya da “Yassı kadayıf” olarak da bilinen bir tatlı türüdür. Tepe Catering kültürümüzden olan bu harika lezzeti sofralarınıza taşıyor.

İçindekiler

Tepe Catering Adana Usulü Yassı Kadayıf İçin Malzemeler


· 1 su bardağı ılık süt

· 1 su bardağı ılık su

· 1.5 su bardağı un

· 2 yemek kaşığı irmik

· 1 tatlı kaşığı instant kuru maya

· 1 tatlı kaşığı şeker

· 1 çimdik tuz

İç harcı

· 1 küçük kâse iri kıyılmış ceviz

Şerbeti için

· 2 su bardağı şeker

· 2 su bardağı su

· 1 dilim limon

Kızartmak için

· Yeterli miktarda sıvı yağ

Yapılışı;

Tepe Catering Adana Usulü Yassı Kadayıf Nasıl Yapılır?


İlk olarak şerbeti hazırlanır şeker, su ve limon dilimi Tepe Catering tenceresine alınır ocağa konulur karıştırılır. Hamuru için ılık süt, su maya ve şeker derin bir kaba alınır karıştırılır. Un, irmik tuz ilavesiyle çırpma teliyle iyice karıştırılır. Krep hamuru gibi akışkan bir hamur oluyor.


Adana yemekçilik firmamız özel teflon veya döküm tava ısıtılır hamurdan küçük bir kepçeyle dökülür. Üzeri göz göz olunca kaldırılır temiz bir bez üzerine alınır sadece bir yüzü pişirilecek hamur bittikten sonra pişmemiş yüzüne 1 tatlı kaşığı ceviz konulup” D seklinde katlanır kenarları bastırarak yapıştırılır. Sonra tencereye yağ konulur kızgın yağda iki tarafı da kızartılır. Soğuk şerbete atılır 1 dakika bekletilir uygun bir tabağa alınır. Tepe Catering usulü yassı kadayıf hazır. Afiyet olsun.


bottom of page