top of page

Fırında Balık

Adana Tepe Yemekçilik Yemek Tarifleri...

Tepe Catering Usulü Fırında Balık Tarifi
Omega- 3 bakımından zengin ve sağlıklı olan balık haftada en az 2 defa tüketilmelidir. Balık yaparken farklı pişirme teknikleri kullanılabilir. Tepe Catering olarak farklı pişirme teknikleri kullanıyoruz. Izgarada, tavada ve ya fırında balık pişirmek mümkündür. Balık çeşidine göre pişirme yöntemi belirlenir.
Özellikle de büyük balıklarda fırında pişirme yöntemi en sağlıklı olan olarak ön plana çıkar. Mercan, çipura ve ya levrek gibi balıklar fırında rahat ve kokusuz bir şekilde pişirilebilir. Bu sayede Tepe Catering’ de pişen balıklar hem lezzetli hem de sulu olarak kalır ve kurumazlar.

İçindekiler

Tepe Catering Usulü Fırında Balık Tarifi İçin Malzemeler

· 4 adet çipura ve ya levrek

· 4 yemek kaşığı zeytinyağı

· Yarım çay kaşığı karabiber

· 1 tatlı kaşığı tuz

· 4 tane defneyaprağı

· 4 dilim limon

· 6-7 diş sarımsak

· 1 tane orta boy soğan

Yapılışı;

Tepe Catering Usulü Fırında Balık Nasıl Yapılır?

Öncelikle balıklar Tepe Catering teknikleriyle iyice temizlenerek kirli sulardan arındırılır. Suyu süzülen balıkların her iki tarafına da bıçakla üçer adet çizik atılır. Bir kâsenin içinde zeytinyağı, karabiber ve tuz karıştırılır. Bu karışım da balıkların hem içine hem de derilerine doğru özenle sürülür. Özel Adana yemekçilik firmamızın pişirme tepsinin içine yerleştirilen balıkların içine bir adet soğan halkası konulur.

Bunun üzerine defneyaprağı ve limon da konulur. Balıkların üzerinde bıçakla kesik atılan yerlerin içine sarımsaklar özenli bir şekilde yerleştirilir. Fırında balık pişirmek özen ister. Kullanılan balığın çeşidi ve taze olması da çok önemlidir. Tepe Catering sizler için en taze balıkları kullanıyor. Baharatı ve sosları ile özenle hazırlanan balıklar biraz dinlendirilir.

Daha sonra içerisine yağlı kağıt serilen tepsinin içerisine bu balıklar konulur. Sırası ile dizilen balıkların üzerine limon dilimleri konulur. Fırın mutlaka önceden ısıtılmalıdır. Balık pişirilecek fırın genel olarak 200 derecede 40 dakikaya ayarlanabilir. Balık fırına atıldıktan sonra ise son 10 dakika içinde balığın daha iyi kızarması için fırın 250 dereceye ayarlanır. Tepe Catering usulü fırında balık hazır afiyet olsun.

bottom of page